Besök från Kina på Liljeholmens vårdcentral

En delegation från Kina besökte den 18 maj Liljeholmens vårdcentral för att studera svensk primärvård. Gruppen på 12 personer bestod av politiker, tjänstemän och experter från Shijiazhuang City Government.

ZHANG Zefeng, vice borgmästare i Shijiazhuang och Sandra af Winklerfelt, verksamhetschef Liljeholmens vårdcentral. 

Under de tre timmar som besöket pågick fick besökarna en inblick i vårdcentralens hemsjukvård, BVC, specialistsjuksköterskemottagning, närakut och vårdcentral.

Gästerna fick också en grundlig genomgång av verksamheten på vårdcentralen och Liljeholmens Akademiska vårdcentral (AVC).

Intresset var stort för den akademiska vårdcentralen och att vi har en så stor del av utbildningen av studenter och AT inom primärvården, något som de uppfattade ökar både akademisk kompetens och status i primärvården.

Gruppen var också imponerade av hur mycket sjukvård som kan göras i öppenvård och hemsjukvård i Sverige. De hade också många frågor om avtal och förutsättningar för primärvård i Stockholms län samt skillnader mellan offentlig och privat driftsform.

Publicerad 2016-05-27